Corona Virüsü Nedir?

Günümüzde ortaya çıkan hızla yayılan pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklardan bir tanesi de Corona virüsü olarak sayılabilir. Corona virüsü özellikle son yıllarda insanlar arasında yaygınlaşmasıyla ismini duyurduğu. Bir iş hakkında tıp alanında pek çok araştırma yapılmaktadır. Bu makalemizde Corona virüsü ne demek olduğu ve nasıl tedavi edilebildiği hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız.

 

Corona virüsü daha çok Suudi Arabistan gibi ülkelerde varlığını göstermektedir. Tehlikeli bir hastalıktır ve ilerleyen safhalarında kişiyi ölüme götürebilir. Virüs insanların üst solunum yollarına etkileyen bir rahatsızlık olarak biliniyor. Rahatsızlığın etkileri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde hastalık hafif seyirde atlatılabilirken bazılarında ise çok şiddetli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Şiddetli şekilde belirti gösteren Corona virüsü insanların ölümüne sebep olabilmektedir.

 

Corona virüsünün türleri nelerdir?

 

Corona virüsü iki türü vardır. Bunlar Sars ve Mers olarak bilinir. Bu virüsü Taşıyan kişilerin oran olarak %30 ile 40 aralığında ölme riski vardır. Bu sebeple virüsü taşımanın ciddi bir durum olduğu bilincinin kişide uyandırılması gerekmektedir. Virüsün bulaştığı kişi için ilk 15 gün oldukça büyük önem taşır. Hastalığın belirtileri Bu ilk 15 günlük süre içerisinde kendini gösterir. Geçen 15 günde ardından virüs vücuda yayılma gösterir. Sonrasında kişide nefes darlığı, öksürmeler ve yüksek ateş ayetleri başlar. Bazı kişilerde bu şikayetlerle birlikte Balgamda oluşur.

 

Corona virüsü geçtiğimiz dönemde özellikle Ortadoğu nun kabusu bir hastalık olmuştur. Hastalık neredeyse tüm Ortadoğu ülkelerine kaplamıştır. Virüsün Mert sendromu türü Akciğer ve böbreklerin aşırı derecede tahrip olmasına neden olmaktadır. Sonraki sürece geçildiğinde ise kişinin bağışıklık sistemi çöker.

 

Virüs yakın temas yoluyla kişiler arasında yayılabilmektedir. Hastalıkla ilgili günümüz şartlarında herhangi bir aşı ya da tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Bununla birlikte bir antibiyotik tedavisi de yoktur. Ancak tıp alanında bu konuda pek çok araştırma yapılmaya devam etmektedir. Gülistan korunabilmek için gün içerisinde hijyene önem vermek gerekir. Elleri sık sık sabunla yıkamak, Kirli ellerle özellikle Ağız ve üst kısmına dokunmamak hastalığa yakalanmamak için alınabilecek önlemler arasındadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir