ÇOCUKLARA YANLIŞ ÖVGÜDE BULUNMAYIN

 

 

Yanlış olan övgü sebebi ile evlatlarınız hileli davranışlar serdetme yollarına yönelmelerine sebep olabiliyor. Toronto Üniversitesi bünyesindeki Ontario Eğitim Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan bilimsel araştırmalar ile ulaşılan sonuç bunu gösteriyor.

 

Yersiz Övgü Zarar Getirir

 

Çocuğa yapılan övgü onu motive eder. Bir ödüldür. Oldukça da yaygın olarak kullanılır. Her şeyde olduğu gibi övgüde de yanlış kullanım yarardan çok zarar getirir. Yapılan deney ve gözlemlerin ışığında elde edilen bilimsel veriler, övgünün doğru kullanılmaması halinde yanlış sonuçlar verdirecek ters tepkilere yol açacağı vurgulanıyor.

 

Bilimsel Veriler

 

Enstitünün yaptığı bilimsel araştırmada, yanlış ve yersiz övgü üstünde özellikle, “akıllısın” ile “çok iyi gidiyorsun” şeklinde genellikle yapılan iki temel övgüye dair sözcüğün etkilerini karşılaştırdı. Çalışma da Psychological Science de yayımlandı. Akıllı oldukları kendilerine yerli yersiz söylenen çocuklar ile çok iyi gittikleri ifade edilen çocukların yaşıt diğer çocuklara göre kopya çekme eğiliminde oldukları gözlemlendi. Testin ikinci aşaması da Developmental Science de yayımlandı. Yapılan ikinci aşama ile de kopya çekme hastalığına daha da eğilimli olan çocukların, “akıllı olmasıyla ünlüdür” diye kendisine yersiz övgüde bulunması sebep olmaktadır.

 

Ters Tepen Övgü

 

Yanlış övgü, hem yapılan çalışmalar hem de hayatın yaşanmışlık tecrübesinden çıkarılan bir sonuç ile ters tepmekte ve çocuğu olumsuz etkilemektedir. 3 ile 5 yaşları arasındaki çocuklar üstünde yapılan araştırmada çocuklara oyunlar oynatıldı. Tür tahmininde bulunma oyunu oynayan çocuklara, elde ettiği başarı ile diğer çocukların, “çok akıllısın” şeklinde övgüsü, performansının durumu ile alakalı da “çok iyi gidiyorsun” diye övgüde bulunan sözcükler kullanıldı. Övgü sonrası oyun devam etti. Sonrasında kesinlikle kopya çekmeyeceklerine dair kendilerinden söz alınan çocuklar oyuna devam etti. Yerleştirilen gizli kameralar sayesinde gözlemlerde bulunuldu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir