Çocuklar İçin Güvenilir Akıllılık Testleri Hangileri?

Akıl: İnsanın etkin düşünebilme, doğruyu ve yanlışı ayırt edebilme, kendi davranışlarını denetleyebilme, sorgulayabilme ve sonuç çıkarabilme gibi becerilerine verilen genel isimdir.

Yukarıdaki tanımda belirtilen beceriler “akıl” kavramını oluşturan alt becerilerin yalnızca bir kısmı.

Akıllılık testi: Dolayısıyla akıllılık testi de, kişinin bu tür becerilere ne kadar sahip olduğunu belirleyen bilimsel testlere deniliyor.

Çocuklar İçin Akıllılık Testi Yaptırmanın Başlıca Sebepleri

  • Çocuğun yaşına göre zihinsel gelişiminin olması gereken düzeyde olup olmadığını tespit etmek.
  • Çocukta çeşitli öğrenme güçlükleri gözlemleniyorsa bu durumun zeka düzeyi ile alakalı olup olmadığını tespit etmek.
  • Çocuk, üstün zeka belirtileri gösteriyorsa erkenden tespit edip eğitimini şekillendirmek.
  • Çocuğun güçlü yönlerini ve geliştirmesi gereken yönlerini tespit etmek.

Bu maddelerden anlıyoruz ki, zeka testlerinin de farklı türleri var. Yani, zeka testi sabit ve tek tip bir test değil.

Tam da bu sebeple hangi akıl testi güvenilir, hangi akıl testleri yaygın, bilmekte fayda var!

 Dünya Genelinde Yaygın, Güvenilir Zeka Testleri

 1- Stanford Binet Zeka Testi: Bu test 2 yaşından 16 yaşına kadar çok geniş aralıktaki yaş grubuna uygulanabiliyor. Testin özelliği çok ilginç: Çocukta zeka geriliği mi var yoksa üstün zekalı mı? Stanford binet zeka testi bu iki uç durumu test edebiliyor.

2- MentalUP Eğitici Zeka Oyunu: İsminden anlaşıldığı üzere asında bu bir IQ testi değil fakat çeşitli alanlarda IQ testi gibi ölçümlemeler yapıyor. Şöyle: MentalUP ile çocuklar önce zihinsel becerilerini geliştirici oyunlar oynuyor, ardından bu oyunlarda elde ettikleri performansa göre akranlarıyla mukayese edilerek beceri oranları raporlanıyor. Aslında kendiniz bunu MentalUP ’ın sitesinden hemen ücretsiz deneyebiliyorsunuz.

zeka testi

3- Wisc-r Zeka Testi: Bu testin yaş aralığı 6-16 yaş. Birkaç farklı beceriyi test ediyor. Bunlar: Anlama, kavrama, öğrendiklerini uygula gibi becerilerden oluşuyor. Wisc-r Zeka Testi de tıpkı Stanford ve MentalUP gibi dünya genelinde yaygın bir testtir.

4- Leiter Zeka Testi: Yine dünyaca yaygın olmakla birlikte, yukarıdaki testlerden farklı olan bir test daha… Bu testin ölçümleme yapabildiği yaş aralığı oldukça geniş. 2 yaşından 18 yaşına kadar çocuk ve gençlerde uygulanabiliyor. Test ettiği alanlar: Görsel beceri, algı, dikkat.

Akıl Testleri Nerelerde Yapılıyor?

Akıl testlerini uygulama kriteri, yapıldığı mekandan ziyade yapan kişiyle alakalıdır. Stanford Binet, Wisc-r ve Leiter zeka testleri, çocuklara bu testleri uygulama konusunda ehliyete sahip kişiler tarafından yapılabilmektedir.

Bazı devlet hastanelerinin çocuk ruh sağlığı polikliniklerinde, özel hastanelerin çocuk ruh sağlığı bölümlerinde bu testler yapılabilmektedir. Çocuk psikolojisi konusunda uzman bazı doktorların da özel muayenehanelerinde akıl testlerinin uygulanması mümkün.

akıl testi

Özellikle bilmeniz gereken, her psikoloji biriminde bu testlerin uygulanmadığıdır. Dolayısıyla, müracaat etmeden önce telefonla arayıp bilgi almakta fayda var.

. Dijital bir test olan MentalUP’ın sahip olduğu yapay zeka, çocuğun başarabilme potansiyeline uygun egzersizleri kademeli olarak hazırlıyor. Sonuçlarını ise aynı sayıda egzersiz çözmüş, aynı yaş grubu çocuklarla karşılaştırarak değerlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir