Çocuklar derslerde nasıl başarılı olur?

 

 

Çocuğunuzun dünyaya gelmesi, zaman içerisinde büyüyerek okula başlaması düşüncesi pek çok ebeveynin yaşamayı arzu ettiği anlardandır. Okul döneminin başlamasıyla birlikte genellikle anne babalar çocuklarının sorunlarının azalacağını düşünürler. Ancak okula gitme ile çocukların farklı problemleri de kendiliğinden baş gösterebilir. Okul dönemi henüz yetişkin bir birey olma aşamasında ilk adım atan çocuklar için son derece önemlidir. Geleceğin yetişkin bireyleri Bu dönemlerde bir takım kavram ve kuralları yeni yeni öğrenmeye başlayacaktır. Okulun daha ilk zamanlarında öğrenecekleri bilgiler onları gelecekte karşılaşacakları zorluklara karşı eğitecektir. Bu dönemin doğru bir şekilde geçirilebilmesi için anne ve babalara büyük görev düşmekte. Çocukların geleceği için derslerde alacakları tutumlar kendi gelişimlerinde büyük bir fark oluşturacaktır.

Çocuklarda Kişiliğin ve ilgi alanının derslere yansıması nasıl olur?

 

Bir insanın kişiliği yetişkinlik döneminde başlamaz. Kişiliğin temelleri çocuğun aklı başına gelmeye başladığı andan itibaren atılır. Bu dönemin ilk adımları anne ve baba tarafından atıldığını söyleyebiliriz. Çocuğa verilecek doğru bir eğitim ile sağlam bir kişilik temelinin oturtulması mümkündür. Çocuğa verilecek ikinci kişilik ise okul döneminde başlayacaktır. Geleceğinin yetişkinin nasıl bir kişiliğe bürüneceği derslerde anlatılan kavramlar ile yön bulacaktır. Çocuğa derslerde anlatılan doğru bilgiler sayesinde kendisi için mantıklı gelen kavramları anlayacak ve bu sayede mukayese yapmayı öğrenecektir. Zaman içerisinde sahip olduğu bilgi ve kavramlar kendisi tarafından geliştirildiğindeyse kişilik tam olarak oturmuş olacak.

 

Bir çocuk için sahip olduğu karakterin ilgi alanları ile paralel olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle derslerden bazılarının çocuğun ilgi ve yeteneği arasına girebileceğini de düşünmek gerekir. Böylece çocuk kendisi için çekici olan dersleri Herhangi bir uyarı vermeksizin yeterince kuvvetli bir sorumlulukla gerçekleştirir. Bu durum çocuğun sahip olduğu ilgi alanlarınız dersteki tutma yansıması olarak ifade edilebilir.

 

Anne ve baba faktörünün çocuğun derslerindeki başarısını yansıması

 

Anne ya da babanın çocuk ile sahip olduğu ilişkideki seviye,çocuğun derslerindeki yaklaşımına olumlu veya olumsuz yönde etki edecektir. Bunu  doğru şekilde gerçekleştirebilmek için ebeveynlerin çocuklarının sahip olduğu yetenekleri tam olarak anlayabilmesi ve bunu ortaya çıkarabilmek için gerekli çalışmaları yapması gerekir. Anne ve babalar çocuğun hiçbir şekilde başarılı olamadığı ancak ileriye dönük olarak favori olarak gösterilen branşlara doğru yönelmesine etki etmemelidir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir