Çocuk Oyun Merkezi Ve Gelişime Etkisi

 

 

Çocuk oyun alanları, özellikle şehir merkezinde yer alan çocukların fiziki olarak ve psikolojik gelişimi konusunda son derece gereklidir. Günümüzde çocuk gelişimi ve psikolojisi alanında yapılan çalışmalar oyun alanlarının çocuklarınızın gelişimine ve karakterinin şekillenmesinde önemli katkılarda bulunmaktadır

 

Oyun Alanlarının Önemi

 

Her çocuk farklı özellikler göstermektedir. Özellikle 2-6 yaş arasında yer alan çocuklar çok daha zayıf ve daha az koordine yapılarına sahiptir. Bu konuda anaokulu oyun alanı içerisinde daha küçük adımlara ve emekleme alanlarının yer alması gerekmektedir. Oyun alanları doku ve karşı renklerin kullanımı ile insan duyularını harekete geçirmektedir. Küçük yaşta yer alan çocuklar için rampa ve merdiven bölümleri üzerinden dinamik dengelerini geliştirebilir.

 

İyi şekilde tasarlanmış olan oyun merkezleri çocuklar üzerinde pozitif etki sağlamaktadır. Oyun merkezleri içinde küçük yaşta yer alan çocukların farklı oyun stratejilerini tam olarak keşfedebilmeleri ve risk almaları alanında gelişimlerine destek olmaktadır. Aileler güvenlik problemleri dışında çocuklara anında müdahale etmeden gözlem gerçekleştirerek duygusal anlamda çocuklarının gelişimine yardımcı olmaktadır. Oyun bölümler çocukların birbirleri ile kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlamaktadır. Merkez içinde yer alan araçlar tekli ve çoklu kullanımlara uygun olması önemlidir. Oyun merkezi içerisinde yer alan araçların her zaman çocuklara problem çözme yeteneği ve hayal etmelerini sağlaması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir