Cilt temizleme cihazı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Son yılIarda da özellikle de kadınlar cilt temizliği için elektrikli cilt temizleme cihazlarına büyük ilgi gösteriyorlar. Piyasada farklı markalara ait birbirinden farklı çeşit cihaz bulunmakta. Seçenek çok olunca hangi cilt temizleme cihazını seçeceğiniz de bir problem haline geliyor. Yanlış cihaz seçimi cildi yıpratacağı gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Peki seçim yaparken hangi özellikleri göz önünde bulundurmalıyız? Doğru cihazı seçmek için nelere dikkat edilmeli? Elektrikli cilt fırçaları ne kadar sağlıklı?

Fırça hareketi

Kişisel temizlik araçları arasında en başta elbette elektrikli diş fırçaları geliyor. Uzun bir süredir piyadasa olan bu cihazlar ilk başlarda tek bir yöne dönen fırçalarla üretiliyordu. Fakat sonra tek bir tarafa dönen fırça başlıkları yerine sağa sola salınım yaparak titreşen fırçaların hem diş etini daha az yıprattığı, hem de diş aralarında daha iyi temizleme yaptığı keşfedildi ve piyasadaki cihazların hepsi bu özellikteki cihazlarla değiştirildi. İşte aynı hareket prensibi cilt temizleme setlerinde de kullanılıyor. LR gibi şirketlerin ürettiği elektrikli cilt temizleme fırçalarının başlıkları tek bir yöne dönmek yerine sağa sola hafif salınımlar yapıyor ve böylece cilt çok daha az yıpranıyor ve derinlemesine temizlemeyi amaçlıyor.

Hijyen konusu

Elektrikli temizlik cihazları kullanan kişilerin belki de en fazla ihmal ettiği şeylerden biri de kullandıkları fırçaların temizliği ve zamanı geldiğinde bu fırçayı değiştirmek. İster diş fırçası ister yüz fırçası olsun, belirli bir süre kullanım sonrasında fırça lifleri yıpranmaya başlıyor ve bozulan liflerin arasına kir birikerek bakteri oluşumuna açık hale geliyor. Zeitgard 1 gibi cihazların fırça lifleri antibakteriyel gümüş iyonları içeriyor ve fırçalar bakterilere karşı üç aya kadar koruma sağlayabiliyor. Hijyenik bir temizliğin sağlanabilmesi için belirli bir süre sonra fırça başlıklarının mutlaka yenilenmesi gerekiyor.

Rahat kullanım

Cilt temizleme fırçası seçerken dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden biri de yanında nasıl bir temizleme jeli kullandığınız olmalı. Yüzde kullanıma başladıktan sonra fırça hareketi etrafa su ve köpük sırçratmaya sebep olabilir. Bu yüzden fazla köpürmeyen ve cihaz ile birlikte kullanmaya uygun akışkanlıkta temizleme jelleri tercih edilmeli. LR ürünleri arasında yer alan Zeitgard 1’in su geçirmezlik ve duşta kullanım gibi özellikleri de kullananlar tarafından çok beğenildi ve cilt temizleme seçimi sırasında aranan bir kriter haline geldi. Kablosuz ve şarjlı kullanım kullanımı kolaylaştıran unsurlardan bir tanesi.

Cilt temizleme fırçası seçerken yukarıdaki saydığımız özellikleri mutlaka göz önünde bulundurun. Marka ve model seçimi yaparken iyi bir araştırma yapın ve kullanıcı yorumlarına dikkat edin. Cildinizin sağlığını korumak için doğru cihazı almanın önemli olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir