Çikolata kisti nedir? Neden kaynaklanır?

 

 

Adet kanamalarını harekete geçiren ve Rahim bölümünün iç taraflarında meydana gelen bir ifade olan endometrium, Adet sonrasında 5 milimetre kalınlığa ulaşabilmektedir. Endometriumun kalınlaşmasının sebebi bazı hormonların salgılanmasıdır. Adet öncesinde 15 ile 20 milimetre kalınlığına varabilmektedir. Eğer sperm hücresi yumurtalığa ulaşır ve yumurtalıkta birleşme gerçekleşirse bir haftalık süre içerisinde embriyo rahime kısmına ulaşır. Sonrasında hamilelik için gereken hazırlıklar tamamlanmaktadır. Embriyo Rahime tutunur ve gelişim süreci başlar.

Yumurtalığa gelen Sperm ile döllenme olayı oluşmadığında Adet ile birlikte içerideki tabakada atılır. Nedeni belli olmayan bir takım durumlarda endometrium rahimden başka bir bölgede yerleşme gösterir. Başka bir bölgeye yerleşme olması durumunda bile hareketine ay boyunca devam ettiği görülür. Bu süreç içerisinde kalınlaşma ilerler ve faaliyet devam eder. Bu durum gerçekleşmezse üreme sistemi üzerinde yapışmalar görülür ve çikolata kisti oluşur.

 

Çikolata kisti nedir?

 

Yumurtalıkta bulunan dokuların bir konum oluşturarak kanama meydana getirmesi ve bu kanamaların yumurtalıkta birikmesi ile oluşmuş olan kiste çikolata kisti denir. Konuşan kistin içərisində bir süre sonra su birikmesi keçirir. Biriken suyu rengi kahverengidir. Çikolata kisti ismini bu koyu kahverengi renkten alır.

 

Genellikle rahatsızlık sağ yada sol yumurtalıkta oluşur. Bazı durumlarda her ikisinde de görülür. Ancak her ikisinde de görülme ihtimali düşüktür. Yapı itibariyle bakarsak bu Casper kanser oluşturan türden değildir. En çok görülen lr ise 5 ile 6 santimetre büyüklüğündedir.

 

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

 

Çikolata kisti görülen bayanlarda adet de meydana gelen kanamalar şiddetli ağrılar ile birlikte eşlik eder. Bu tür vakalarda cinsel birliktelik esnasında ağrılar yaşanabilir.  Çikolata kistinin en çok görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 

  • Bacaklarda görülen ağrılar
  • Sırt kısmında meydana gelen ağrılar
  • Adetlerin ağrılı geçmesi
  • Idrarda kan görülmesi
  • Hamileliğin gerçekleşmemesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir