Büyük Fırsat: Ankara Anlaşması Vizesi

Büyük Fırsat_ Ankara Anlaşması Vizesi (1)

Yurtdışında çalışmak, yatırım yapmak ve hatta yurtdışına turistik gezi amaçlı çıkmak her zaman kolay olmayabiliyor. Özellikle seçkin Avrupa ülkelerine vize alabilmek çoğumuzun hayali olmasına karşın bu hayali gerçekleştirebilmek çoğu zaman kolay olmuyor. Fakat; 1963 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (bugünkü adı ile Avrupa Birliği) arasında imzalanan Ankara Anlaşması, takip eden süreçte Birleşik Krallık ’ın da katılması ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık ’ta iş kurmak şartına bağlı olarak vize alabilme olanağı sağlamıştır. Yapacağı işin planını detaylı bir şekilde belgelendiren Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip her vatandaşın Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’ye yerleşmesi mümkün.

 

Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yapmak için Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun yanında gerekli bazı evraklar da olacaktır. Ankara Anlaşması vizesi almak ve daha sonrasında sağlanan avantajlardan faydalanmak için gerekli olan süreci sizlerle paylaşacağız.

 

Vize Başvurusu İçin Gerekenler

 

 1. Kişisel bilgilerinizi içeren evraklar;
 2. i)      Türkiye Cumhuriyeti pasaportu
 3. ii)    Özgeçmiş

iii)    SGK kaydı

 1. iv)   Adli sicil kaydı
 2. v)     Referans mektubu
 3. vi)   Eğer evliyseniz evlilik cüzdanı ve vukuatlı nüfus kaydı

vii)   Sahip olduğunuz taşınır ya da taşınmaz malları belgeleyen evraklar

viii) 2 adet pasaport boyutunda vesikalık fotoğraf

               

 1. Kurmayı planladığınız iş ile ilgili pazar araştırması, iş planı ve sermaye
 2. i)      İngiltere’de kurmayı planladığınız işin detaylandırılmış planı
 3. ii)    İşi kurmanız için gerekli miktarda sermaye ve bu sermayenin belgelendirilmiş hali

iii)   Gireceğiniz sektörde detaylı pazar araştırması, planlar ve finansal tablo

 1. iv)   Üzerinize kayıtlı banka hesabının son 6 aylık hesap ekstresi
 2. v)    İngiltere’de kurmayı planladığınız iş için gereken sermayeyi eğer 3. bir şahıstan temin edecekseniz bu sermayenin size hediye edildiğine dair belge
 3. vi)   Pazar araştırmanızla ilgili marka ve logo çalışmaları

 

Gereken evrakları hazırlamanız halinde başvuru için önünüzde herhangi bir engel kalmayacaktır. Eğer bu süreci bir uzmandan destek alarak yürütürseniz bir eksiklikle karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Ankara Antlaşması vizesi alabilmek için danışmanlığınızı yapacak kuruluşlarla çalışmakta fayda olduğunu bilmeniz gerekiyor.

 

Vize Sonrası İngiltere

Ankara Anlaşması ile verilen İngiltere vizesinin 1 yıl geçerliliği var. 1 yılın sonunda uzatma vizesi almak isterseniz tekrar başvuru yapmanız gerekiyor. Sürecin akabinde 3 yıl daha uzatma vizesi alabiliyorsunuz. Fakat uzatma vizesi alabilmeniz için başlangıçta planını sunduğunuz işi devam ettirmeniz gerekiyor. 4. yılın sonunda tekrar uzatma vizesi alabiliyorsunuz ve toplamda 5 yıl boyunca İngiltere’de yaşadıktan sonra süresiz oturma izni için başvuru yapmaya hak kazanıyorsunuz. Süresiz oturma izni aldıktan sonra başlangıçta belirlediğiniz işi yapmanıza gerek kalmayacaktır. İstediğiniz herhangi bir iş ile geçiminizi sağlayabilir ve hayatınızı sürdürebilirsiniz. Eğer İngiltere’de toplamda 6 yılı geçirirseniz, İngiltere vatandaşlığı ve pasaportu almak için başvuru yapabiliyorsunuz. Bu bahsettiğimiz durumlardan aile bireylerinizi de faydalandırmak isterseniz (21 yaşından büyük çocuklar hariç), aile bireyleriniz için de ayrıca başvuru yapmanız gerekecektir. Son olarak eklememiz gereken husus ise, 2016 yılı öncesinde ücretsiz yapılan İngiltere vatandaşlığı başvurusu için 2016 yılında yapılan değişikliklerle kişi başı 2389 pound ödeme şartının getirildiğini de ekleyerek bitirelim.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir