Burun estetiğinde rinoplasti nedir? Kimlere, hangi durumlarda uygulanabilir?

 

Rinoplasti oluşan burun sekil bozukluğunu düzeltmek hedefiyle yapılan cerrahi işlemdir. Estetik cerrahide en çok yapılan operasyondur.

Este Aura Estetik Merkezi’nden Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, rinoplasti konusunda alanında uzman bir hekim olarak biliniyor.

RİNOPLASTİ NEDİR?

Burun estetiğinde rinoplasti nedir_ Kimlere, hangi durumlarda uygulanabilir_ (1)

Rinoplasti ya da burnu yeniden şekillendirme cerrahisi yüzün diğer kısmı ile daha orantılı hale getirerek bir kişinin burnunun şekli, biçimi ve simetrisini düzeltme işlemidir. Bu işlem becerikli ve nitelikli bir kozmetik cerrah tarafından yapıldığında cazip ve yaşamı güzelleştiren bir işlemdir. Hastalar işlemleri doğru ellerde yaptırdıklarında genellikle bütün görünüşlerinin düzeldiğini, burun doğal bir görünüm kazandığında, sanki eskiden beri burunları hep böyleymiş gibi hissettiklerini ifade edebilmekteler.

BURNUMA NE TÜR DEĞİŞİKLİKLER YAPTIRABİLİRİM?

  • Eğri burnu düzeltmek
  • Burun kemerindeki belirgin çıkıntıyı düzeltmek
  • Aşırı uzun bir burun ucunu kısaltmak
  • Bombeli burun ucunun şeklini düzeltmek
  • Yüze göre fazla geniş bir burnu daraltmak
  • Çok geniş bir burnun ölçülerini daraltmak
  • Bir yaralanmadan sonra ortaya çıkan asimetriyi düzeltmek
  • Tıkanmış geniz yolunu açarak nefes alma sorunlarını düzeltmek

RİNOPLASTİ İÇİN İYİ BİR ADAY MIYIM?

Her yaştan erkekler ve kadınlar rinoplastiden yararlanabilirler. Ergenlik çağındaki hastalar arasında da en popüler plastik cerrahi ameliyatlarından biri olsa da daha genç bir hastanın rinoplastiye hazır olup olmadığını değerlendirirken kozmetik cerrahlar özel bir dikkat göstermelidir. Fiziksel olarak burnun tam olarak gelişmiş olması gerekir. Bu genellikle kızlarda 14 erkeklerde 16 yaş civarında gerçekleşmiş olur.  Genç hastaların ayrıca duygusal bakımdan da olgun olduklarını ve kozmetik cerrahi işlemlerini anlayabildiklerini göstermeleri gerekmektedir.

RİNOPLASTİ CERRAHI SEÇERKEN

Rinoplasti özel eğitilmiş bir cerrah gerektiren son derece karmaşık bir işlemdir. Yüz kozmetik cerrahisinde çok tecrübeli ve rinoplasti cerrahisini çok kez gerçekleştirmiş bir cerrah seçin.

Cerrahlarla konuşurken kaç rinoplasti ameliyatı yaptığını sorun ve hastaların ameliyattan önce ve ameliyattan sonraki fotoğraflarını inceleyin. Her bir hastanın görünümü doğallık taşıyorsa ve gördüğünüz sonuçları beğendiyseniz, bu cerrahın estetik algısının sizinki ile uyuştuğunu gösteren bir belirti olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir