Botoks Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

 

Stres, güneş ışınlarının etkileri, menopoz, hava kirliliği, sigara, yaşlanma şeklinde çok sayıda faktör, hücre düzeyinde oluşmakta olan serbest radikallerin üretiminde artışa yol açarak, cilt kırışıklıklarının fazlalaşmasına neden olmaktadır. Bu oluşan kırışıklıkların azaltılması için en etkili olan yöntemlerden birisi , botoks olarak bilnemkte.

 Botoks Nedir?

Clostridium botulinium şeklinde isimlendirilen bakteriden elde edilmekte olan, tıbbi bir protein çeşididir. Çok uzun zamandır bilinen ve nörolojik ve göz hastalıklarında kullanılmakta olan bu proteinin, kozmetik alana dahil olması 10 yıl öncesine dayanmaktadır. Uzmanlar tarafından derin ve orta kırışıklık giderme konusunda yardımcı olan botoks, günümüzde cerrahi olmayan kozmetik ürünler sınıfına girmektedir.

 Botoks Hangi Durumlar da Uygulanır?

Nöroloji alanında spastik kas sorunlarının iyileştirilmesinde, şaşılık tarzındaki göz hastalıklarının düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Botoks kozmetik dermotoloji alanında, cilt kırışıklıklarının azaltılması için ve aşırı terlemeleri önlemeye yardımcı olmak üzere botoks kullanmaktadır. Kas spazmlarında, migren ağrılarında da kullanım alanı bulmaktadır.

 Etkisi Nasıl Olur?

Yüzün ifade çizgileri dinamik çizgilerdir. Özellik ile alın bölgesinde, kaşların arasında, göz kenarlarında kazayağı denilmekte olan bölgelerde, boyunda dikey çizgiler şeklinde görülmektedir. Gülme, konuşma, kaş çatma şeklindeki mimik hareketleri esnasında, cilt altında bulunan küçük kasların kasılmaları sonucunda meydana gelmektedirler. Bu otomatik kas kasılmaları, zaman içerisinde cilt üzerine yerleşir ve çizgi ya da kalıcı kırışıklıklara sebebiyet verir. Alanında uzman kişilerce botoks enjeksiyonu yapılması durumunda, uygulamanın yapılmış olduğu bölgedeki sinir geçişleri bloke edilerek, kasın kasılmasına engel olunmaya çalışılır ve bu bölgedeki deri gerginleşmesi amaçlanır. Oluşan çizgilerin düzeltilmesinde erken tanı önem taşır. Zaman içerisinde çizgilerin derinleşmesi durumunda, botoks tek başına bu çizgileri düzeltmekte yetersiz kalır ve lazer, dolgu maddesi enjeksiyonu şeklinde ek tedavilerin uygulanması gerekebilir.

 Kimlere, Nasıl Uygulanır?

Botoks merkezinde 18 ve 65 yaş arasında bulunan kişilere bu uygulama yapılamaktadır. Uygulamayı estetik cerrahlar, medikal estetik uzmanlar ya da dermatologlar yapmaktadır. Özellikle boyun ve yüzde yer alan kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Emziren lohusalara ve gebelere uygulanmamaktadır. Her hastanın botoks tedavisi, cilt özelliği ve kas yapısına göre farklılık göstermektedir. İşlemden önce uygulamanın yapılacağı bölge üzerine, lokal olarak bir anestezik krem uygulaması yapılır.

Kas yapısı incelenerek uygulama yapılacak olan bölgeler belirlenir, kırışıklığın bulunduğu noktaların üzerine, çok ince uca sahip iğneler aracılığı ile çok küçük dozlarda enjeksiyon uygulaması yapılır. 10 ile 15 dakika arasında süren seans sırasında hissedilen rahatsızlık hissi, minimum oranda olması amaçlanmaktadır. İlaç yalnızca enjekte edildiği bölge içerisinde etkili olur ve vücut dolaşımına karışmaz. Uygulamayı takip eden 2. haftada sonuçlar alınmaya başlanır. Hasta işlem bitiminden hemen sonra normal yaşantısına dönebilmektedir. Bu tedavi 3 ile 6 ay arasında etkilidir.

Periyodik olarak yapılan uygulamalar sonucunda etki süresi 8 aya kadar uzayabilmektedir. Tedavinin sürekli olarak tekrarlanması bir zorunluluk değildir. Yeniden yaptırılmaması durumunda dahi, kırışıklıkların eski halini alması uzun bir süreyi almaktadır. Uygulamanın periyodik olarak yaptırılması sonucunda, kırışıklıklar gittikçe azalır ve cilt gergin bir görünüme kavuşur.

Riskleri Nelerdir?

Kişiler botoks sonrasında, yüzlerinde doğal bir ifade oluşmayacağı endişesini taşımaktadırlar. Tedavi dozlarının bilinçli olarak ayarlanması durumunda böyle bir risk oluşmaması hedeflenir, son derece doğal ve genç bir görüntüyü yakalamak mümkün olacaktır. Başlanması açısından özel bir yaş olmayan bu uygulamada, cilt ve kas yapısına bağlı olarak çok genç yaşlarda uygulamayı yaptırmaya başlayan kişiler olduğu gibi, yaşı ileri olduğu halde botoks ihtiyacı duymayan ciltlere de rastlanmaktadır.

Alanında uzman olan kişiler tarafından botoks uygulaması yapılması durumunda, risk durumu minumuma indirgenmeye çalışılır. Uygulamanın yapıldığı bölgede hafif miktarda kızarıklık ve morarma oluşmakta, baş ağrısı yapabilmekte, nadir olarak görülmekle birlikte, grip tarzı şikayetlere yol açabilmektedir. Uygulama sonrasında, tedavinin yapılmış olduğu bölgede ovma yapılmamalı, baş dik olarak tutulmalı ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Aşırı Terleme Durumları

Tedavi dermotoloji konusunda bir diğer uygulama alanını da, aşırı terleyen kişiler üzerinde bulmaktadır. Hiperhidrosis diye adlandırılan çok fazla ısı ve su kaybına yol açan aşırı terleme, genetik bir hastalıktır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda, normal sosyal yaşamı yaşayamayacak hale getirebildiği durumlar vardır. Sıklıkla el ayalarında, ayak tabanlarında ve koltuk altlarında görülmekte olan aşırı ter, hastaların profesyonel ve sosyal hayatlarında ciddi bir problem oluşturmaktadır.

Botoks aşırı terlemeyi önlemede, mükemmel sonuçlar vermektedir. İşlem, ter bezlerine gitmekte olan sinir uyarılarını engelleyerek etki etmektedir. Tedavide aşırı terlemenin olduğu bölgeler tespit edilir ve bu bölgelere küçük iğneler aracılığı ile botoks enjekte edilir. 15 dakikada biten işlemi takip eden haftada etkiler alınmaya başlanmakta ve bu olumlu etkiler yaklaşık 6 ile 9 ay süresince devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir