Bilim adamları tümörün büyümesini yönlendiren 129 kendi buldu

 

 

Bir kanser araştırması yapılırken genellikle bilim adamları DNA içerisindeki değiştirilmiş olan diziler ya da mutasyonlar için genomu ovarak kanser hücrelerini bulmaya çalışırlar. Ancak yapılan yeni araştırmalar sonrasında alışılmışın dışına çıkılarak atlama genlerinin de tümör büyümesini de rolü olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

 

Araştırmacılara göre kanser hücrelerini etkileyebilecek 129 adet gen atlaması ortaya çıkardı. Washington Üniversitesi’nde bulunan tıp fakültesindeki bilim insanları atlama genlerinin  kanser hastalarında yaygın bir şekilde gözlendiğini ve kanseri oluşturan Tümörü büyümeyi teşvik ettiğini bulmuşlardır.

 

Araştırmacılar yaklaşık 15 farklı kanser türü üzerinde çalışmalar yapmışlardır. 15 farklı kanser türü üzerinde yapılan araştırmaların  yanında 106 değişik türden kanser geni üzerinde de çalışmalar yapıldı. Araştırmalar sonucunda 129 adet gen atlaması tespit edildi.

 

Gen atlamaları araştırmacıların analizleri sonucunda ortaya çıkan tümörlerin 3860 ‘ünde gizli anahtar şeklinde çalışmaktaydı. Ortaya çıkan bu tümörler kolon, Göğüs, ,Deri, Prostat, Beyin ve de diğer kanser türlerinden gelmiştir.

 

Kanser hücrelerinin nasıl çalıştığını bunun yanında hangi şartlarda olgunlaştıklarını Yöneten genetik emirler birtakım değişikliklere uğradıklarında gelişebilmektedirler. Kanser hastalığına sebep olan genetik değişikliklerden bir kısmı vücuttaki hücre büyümesi olaylarındaki doğal fonksiyonları değiştirir. Bazı durumlarda ise hücrelerin çalışmasını sağlayan proteinlerin yapısını ya da işlevlerini bozan bir yapı ortaya çıkar.

 

Tümörün asitlik derecesi kanserin büyümesine yardımcı olur mu?

 

Sahip olunacak bir ph-probu sayesinde bilim insanları tümörde ki oluşan asitler içmenin Kanser hücrelerinin yayılıp yayılmasını nasıl etki ettiğini görmelerine yardımcı olmaktadır.

 

Kansere sebep olabilen ya da olma potansiyeli bulunan genetik davranışlar ebeveynlerden çocuklara geçebilmektedir. Bununla birlikte kişinin yaşam çevresinde bulunan ultraviyole radyasyona maruz kalması, yaşantısında tütün ve tütün mamullerine temaslarda bulunması gibi nedenler sağlıklı bireylerinde kanser olabilmesine neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir