Bebeklerde görülen gaz olayı nasıl kolayca giderilir?

 

 

Günümüz koşullarında anne ve babalar da görülen en büyük korkulardan bir tanesi yeni dünyaya gelen bebeklerinin çeşitli hastalıklarla mücadele etmesidir. Bebekler doğdukları andan itibaren belirli bir yaşa kadar kendilerindeki rahatsızlıkları ağlayarak ifade ederler. Hatta bu durumu Dünyaya ilk geldiği andan itibaren gözlemleyebiliriz. Yeni doğan bebeklerin anne karnından çıktığı andan itibaren ağladıklarını hemen herkes bilir. Bu durum pek çok kez filmlerde konu olmuştur.

 

Bebeklerin bir rahatsızlıkla mı karşılaştığı ya da farklı bir durumdan dolayı mı ağladığını ise özellikle ilk kez bebek sahibi olan ebeveynler tam olarak anlayamıyorlar. Böyle bir durumda ilk kez karşılaşıldığında ise çiftlerde bir panik havası oluşuyor. Panik havası oluşturan konulardan bir tanesi de bebeklerdeki gaz sancısıdır. Bu durum anne ve babaların korkulu rüyası haline gelmiştir. Meydana gelen bu gaz sancısı şiddetine göre bebeklerde büyük huzursuzluk oluşturur. Bebeklerde karında şişlik girmeye ya da kramplar şeklinde gaz sancısı kendini gösterir.

 

Bebeklerde görülen gaz sancısı nasıl çıkartılabilir?

 

Gaz sancısı krampları neden olduğunda doğal olarak bebekler şiddetli şekilde ağlarlar.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeklerin vermiş olduğu bu şiddet tepkiler karşısında özellikle de ilk kez böyle bir durumla karşılaşan ebeveynler büyük bir paniğe kapılırlar. Bebeklerinin bilemedikleri bir hastalığa kapıldığı şeklinde bir karamsarlığa düşebilirler. Ancak bahse konu olan gaz sancısı ise bu düşüncelere tamamı ile boşa çıkacaktır. Bebeğin gaz sancısına ne olup olmadığını Karın bölgesindeki şişliye bakarak rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 

Gaz sancısını gidermek için neler yapılabilir?

 

Gaz sancısı ile karşılaşıldığında ilk olarak bir panik ortamı oluşmaması gerektiği öğrenilmelidir. Çiftlerde bu durumun olağan ve geçici bir problem olduğu bilinci oturmalıdır. İlk yapılabilecek müdahale Bebeği dik pozisyonda tutmak omuzlarına sıvazlamak ya da çok hafif şekilde vurmaktır. Gazın bebekten çıkmasıyla birlikte son derece rahatladığını da görebilirsiniz. Bunun yanında bebeğe Yüzükoyun şekilde yatırabilir yine omuz bölgesine Sıla’ya bilir ve bu sayede gaz çıkışına yardımcı olabilirsiniz. Gaz çıkışını kolaylaştıracak bir başka yöntemde bebeğe Tıpkı bisiklet çevirme hareketi gibi basit hareket yaptırmaktır. Bunu yaparken bebeğin bacaklarından tutarak adeta bisiklet çeviriyor edasıyla kibar ve nazik bir şekilde ayaklarını hareket ettirebilirsiniz. Bu yöntem bebeğinizden gaz çıkışını kolaylaştıracak ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir