Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

 

Yeni hamile kalan kadınlarımızın en çok merak ettiği şeydir, bebeklerinin cinsiyeti. Bebeğin cinsiyetine göre planlar yapılacak, giysiler alınacak, odası dizayn edilecektir. Hatta geleceği ile alakalı bazı kararlar bile verilecektir. Aslında bebeğin cinsiyeti  anne rahmine düştüğü anda bellidir. Fakat bebeğin küçüklüğü nedeniyle biz bunu öğrenemiyoruz.

 

 

Bebeğiniz, anne karnında belli bir büyüklüğe geldikten sonra, ultrason dediğimiz cihazlar yardımıyla cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bunun için de bir kadın doğum uzmanına başvurmalı ve muayene olmalısınız. Bebeğinizin cinsiyeti en erken 3 aydan sonra belli olur. Fakat her bebekte aynı durum söz konusu değildir. Bazı bebeklerin gelişimi yavaştır. Bu nedenle bebeğin cinsiyetinin belli olması minimum 13. hafta ve ortalama 16, 17. hafta beklemelisiniz.

 

 

Cinsiyet belirlenmesinde bazen çeşitli yanılmalar olabilir. Bu yanılmalar kız bebekler için daha fazladır. Çünkü erkek bebeğin penisi görülmüşse, bebeğinizin erkek olacağının garantisidir. Bebeğiniz ne kadar büyükse, yanılma riski o kadar az olacaktır. Bu nedenle 3 ayı doldurur doldurmaz değil, 16, 17. haftalarda bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeye gitmeniz daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

 

 

Ultrason ile bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi dışında çeşitli yöntemler de bulunmaktadır. Bunları, amnosentez, koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi sıralayabiliriz. Bunlardan ilki olan amnosentez, anne karnından amnion suyu alınması işlemidir. Kardosentez ise kromozom incelemesidir. XX ve XY kromozomları incelenerek bebeğin cinsiyetine karar verilir. Bu tip testlerde bebeğinizin cinsiyeti kesin olarak belli olur.

 

 

Doktora gitmek dışında evde uygulayabileceğiniz, cinsiyet belirleme testleri de vardır. Fakat zararlarından dolayı bu tip testleri uygulamanızı önermiyoruz. Hatta bu tip testler bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

 

 

Bazı çiftler bebek doğana kadar cinsiyetlerini öğrenmek istemezler. Sürpriz olması açısından. Siz de bu tip çiftlerdenseniz bu yazımızı es geçebilir, doğum gününü iple çekmeye devam edebilirsiniz. Tüm bebeklerin sağlıklı doğması dileğiyle esen kalın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir