Apostil Onayı Almak Ücretli Mi?

 

İnsanlar ülkemiz ekonomik koşulları nedeniyle, çok daha başarılı olmak, çok daha fazla para kazanmak ya da çok iyi bir eğitim görmek amacıyla genellikle yurtdışında bulunan okul ya da iş yerlerini tercih etmektedir. Ülkemiz dışındaki her bir ülkede kullanılacak resmi evrakların geçerli olması için mutlaka apostil onayının alınması şarttır. Öyle ki apostil onayı olmayan herhangi bir belgenin geçerli olma durumu söz konusu değildir. Peki bu tür işlemleri gerçekleştirmek için hangi makamlara başvuru yapılması gerekiyor? Apostil onayı almak ücretli midir? Öncelikle apostil onayı almak için ülkemizde birbirinden farklı kurumlara başvuru yapılması mümkündür. İllerde apostil işlemleri bilindiği gibi valilikler tarafından gerçekleştirilmektedir. İlçelerde ise apostil onayı işlemlerinin kaymakamlıklar tarafından yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise ağır ceza mahkemeleri tarafından da bu tür bir belgenin verilmesi mümkün olacaktır.

Apostil onayı kesinlikle ücretsiz bir işlemdir. Ancak bazı kurum ve kuruluşlar, özellikle de yurt dışına bağlı olarak çalışan danışmanlık büroları, yurt dışına bağlı çalışan eğitim büroları ve çeşitli tercümanlık bürolarında kişilerin onayı olduğu takdirde, kişiler adına apostil işlemlerinin gerçekleştirilmesi de mümkündür. Fakat bu şekilde apostil işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kişilerin de ilgili kurum ya da kuruluşlara  yazılı olarak metin belgesi ibraz etmesi gerekmektedir. Mesela bir dilekçe yazılması zorunlu kılınmaktadır. Bazı durumlarda ise çeşitli belgelerin onaylanması için de konsolosluk onayı alınması gerekebilmektedir.

Apostil onayı yapılabilmesi için adınıza işlem yapılmasını istediğiniz kurum ya da kuruluşların belirli bir ücret talep etmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu ücret genellikle hizmet bedeli olarak geçmektedir. Ancak işlemleri direk kendiniz halletmeyi düşünüyorsanız, kesinlikle apostil onayı için herhangi bir ücret bedeli ödemenize gerek yoktur. Peki apostil nedir? Apostil onayı yabancı ülkelerde kullanılacak olan resmi evrakların geçerli olması için çeşitli kurum ya da kurumlar aracılığı ile noter tasdikli olarak geçerli kılınması işlemidir. Apostil işlemi almadan yurt dışında herhangi bir evrağın geçerli olarak kullanılması kesinlikle mümkün olmayacaktır. Apostil işlemleri kısa sürdüğü için, yurt dışı seyahatlerinden hemen önce alınmasında herhangi bir problem yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir