Anne sütünün faydaları nelerdir?

 

Çocuk sahibi olmak çiftlerin evlendikten sonraki en büyük hayalleri arasındadır. Yeni dünyaya gelmiş olan bir bebeğin oluşturduğu çığlıklar ve ağlama sesleri Ev ortamında adeta bir neşe kaynağı olmaktadır. Bebek ve anne birbirlerine kısa sürede alışırlar. Anne sütü ile tanışan bebek dünyanın ilk kurallarından birisi olan açlık ve tokluk ile tanışmış olur.

 

Bebekler açısından doğduğu andan itibaren Kendisi için bir enerji kaynağı olan anne sütü aynı zamanda onu dış ortamın mikroplardan da korur. Bu sebeple anne sütünün çocuk ve anne için vazgeçilmez besinler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Süt yalnızca bebeğin faydalandığı zamanlarda değil aylar hatta yıllar sonra bile etkisini gösterir. Binlerce araştırmaya rağmen günümüzde anne sütüne geçen hatta eşdeğer dahi bir besin kaynağı bulunamamıştır. Anne sütü böylesine mucizevi bir besindir.

 

Anne sütünün önemi nedir?

 

Bu derece faydalı bir gıdalar anne sütü aynı zamanda anne ile bebek arasındaki bağı da kuvvetlendirir. İlk 6 aylık süreçte bebek başka bir gıdaya gerek duymaz. Bu yüzden Tek Gıda kaynağı olan anne onun için büyük bir önem arz eder. Bu dönemde bütün besin kaynağı annedir. Doğumun hemen ardından anne ve bebek anne sütü aracılığı ile tanıştırılmalıdır.

 

Anne sütü obeziteyi önlüyor

 

Çağımızın hastalıklarından birisi olan obezite doğum sonrası bebeklik dönemi ile başlar. Sonrasında yetişkinlik dönemine geçildiğinde Bu hastalık zirve yapar. Gerekli önlemler alınmazsa kişinin hayatını birleştirir. Sadece sosyal hayat ile yetinilmez sağlık açısından da bireyin zor günler geçirmesini neden olur.

 

Anne sütü alan bir bebek Öncelikle sütün içerisindeki protein kısmına almaktadır. Sonrasında ise yağ oranı yüksek bölüm bebeğe ulaşır. Bu durum bizlere anne sütünün içeriklerinin birbirinden farklı olduğunu gösterir. Sütün bebeğe bu şekilde ulaşması sayesinde doygunluk hissi zamanında oluşur. Böylece Aşırı kilo önlenmiş olur.

 

Anne sütü bebeği hastalıklara karşı korur

 

Anne sütü içerisindeki enzimler sayesinde Bebek doğduğu andan itibaren pek çok mikroorganizmaya karşı korunur. Annenin önceden geçirmiş olduğu su çiçeği, , kızıl, Kızamık gibi rahatsızlıklara karşı bebek doğal olarak korunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir