Anemi Hastalığı

 

Kan hastalıkları arasında en çok görülen ve halk arasında kansızlık olarak da bilinen anemi hastalığı kandaki hemoglobin yani kırmızı kan hücresi sayısının belirlenen değerlerin altına düşmesi durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Anemiye neden olan en büyük etken genellikle demir eksikliği olmaktadır. Kansızlık her yaştan insanda görülebilir olsa da genellikle çocuklarda daha çok görülür. Türkiye’de anemi görülme oranı yaklaşık yüzde ellidir.

Anemi Belirtileri Nelerdir

Kansızlığı ilk kez duymuş ve Anemi nedir diye merak edenler, bu hastalığın belirtileri konusunda da bilgi sahibi olmak isteyebilirler. En sık rastlanan belirtilerinden biri sürekli bir yorgunluk hali, günlük hayatta yapılan işler sırasında hemen yorulma ya da sıklıkla görülen baş dönmesidir. Bunların yanında anemi kendisini çarpıntı, sürekli bir üşüme hali, iştahsız olma durumu, bulanık görüş ya da nefeste daralma şeklinde gösterebilir.

Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır

Bu hastalığa yakalandıktan ve Anemi ne demek olduğunu öğrendikten sonra hastalar tedavi seçeneklerini öğrenmek isterler. Aneminin en çok kullanılan tedavi yöntemi demir takviyesidir. Vücut demiri çeşitli nedenlerden dolayı alamaz ve bu durumda demir eksikliği ortaya çıkar. Bu eksikliği gidermek için doktorlar duruma uygun dozda demir takviyesi verirler. Bu demir takviyesinin doktorun verdiği ölçüde ve gerektiği kadar kullanılması gerekir. Demir takviyesi tedavisi genellikle üç ay civarı sürebilmektedir. İlacın yanında besinler yoluyla da demir alınmalıdır.

https://saglikk.com/anemi-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavisi-nasil-yapilmakta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir