Alışverişte Kadınlar Ve Erkekler Arasındaki Farklar

Alışverişte Kadınlar Ve Erkekler Arasındaki Farklar (1)

Toplumumuz içerisinde alışveriş yapma konusunun bayanlar açısından çok daha cazip olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bu durum erkekler açısından irdelendiğinde ise durum pek iç açıcı gözükmemektedir. Alışveriş mağazasının önünde bekleyen erkekleri görüp, içeride kadınların pek çok ürün arasından en uygunlarının fiyatları ve modelleri arasında kararsızca dolaştıklarına şahit olmanız mümkündür. Bahsettiğimiz konu bir genellemeden ibaret olsa da konu pek çok karikatüre yada komedi programına malzeme olmuştur. Bu genelleme dışına çıkarsa elbette uzun uzun alışveriş yapmayı seven erkeklerde mevcuttur.

 

Alışveriş konusunda her ne kadar farklı istisnalar olsa da bayanlar için alışverişteki en büyük kıstaslar almak istedikleri ürünün fiyatıdır. Tabiki ürünün fiyatının uygunluğu kadar çeşidi kısacası ürünlerin fiyatları ve modelleri kadınlar için bir seçim zincirinin halkalarını oluşturan parçalarıdır.  Fantazi iç giyimden tutunda yapılacak her türlü alışveriş için kuralın geçerli olduğunu söylebiliriz.

 

Bu durum erkekler açısından biraz daha farklı gelişmekte. Erkekler alacakları ürünü ilk olarak kafalarında kararlaştırırlar. Fazla gezmek ve gezdikçe ürün seçmek pek onlara göre değildir. Yani mağaza mağaza gezmek ilgilerini çekmez. Alınacak ürün zaten daha önceden belirlenmiştir. Bu doğrultuda fazla zaman ve emek harcamadan alışveriş yapılıp hemen normal hayata dönülmelidir onlara göre.

 

Yapılan araştırmalara göre erkeklerin alışveriş ortalamaları bayanlara göre oldukça düşüktür. Araştırmalar. 26. Dakikadan sonra erkelerin sıkıldıklarını ortaya koyuyor. Bu durum kadınlarda ise çok daha uzun süreleri kapsamaktadır. Bunun yanında erkelerin %80’lik kısmı kadınlar ile alışveriş yapmak istemiyor.

 

Alışveriş konusunda erkelere göre ürünün fiyatı ya da fiyatları ve modelleri bayanlar gibi önem taşıyor. Bayanlar alışverişteki dikkatlerini yanlızca kıyafet konusunda değil iç giyimde de seregilemektedirler. Kısacası bu özenin yalnızca dış görünüş olarak algılamayın. Fantazi iç giyim konusunda da bir o kadar özenlidirler. Ancak alışverişte model konusundan ziyade bu aşamada fiyat konusu daha çok ön plana çıkıyor. Özellikle aile reisi olan erkeler bir ürün seçerken ilk olarak fiyatını baz alıyor. Konu kendisi olduğunda en ucuz ürüne kadar seçimini yapabiliyor. Bu açıdan iç güdülerinden ziyade beyniyle hareket ettiğini söylemek mümkün. Bu açıdan yine erkekler ile kadınlar arasındaki alışveriş hareketlerindeki farklılıkları görebilmemiz mümkündür.

Alışveriş sırasında hareketlerimizin tamamen bizim kontrolümüzde olmadığını hem bayanlar hem de erkekler olarak bilmemiz aslında daha kontrollü bir alışveriş yapabilmemiz sağlayabilir. Bu sayede sürekli alışveriş yapmak, bir şeyler almak yerine fiyatları ve modelleri daha uygun yerlere yönelmek daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir