Ağrı Kesici Günde Kaç Kez Alınır?

 

Birçok kişi ağrı kesici ilaçların gündelik olarak ağrı hissedildiği her an kullanılabileceğini ve daha etkili olması için birkaç saatte bir alınabileceğini düşünmektedir. Fakat ağrı kesici ilaçlar sonuç olarak kimyasal bir etki oluşturduklarından dolayı mutlaka doktorlar tarafından önerilen doz ile alınmalıdır. Örneğin arveles gibi etkisi güçlü bir şekilde hissedilen bir ağrı kesici doktorun önerdiği şekilde günde 2 defa veya daha ağır durumlarda günde 4 defa kullanılabilir. Aksi takdirde 4 saatte bir ya da iki saatte bir gibi bir kullanım tercih ettiğinizde, sıkıntılı durumlar ile karşılaşma olasılığınız bulunmaktadır.  En doğru karar ise kişinin bir doktora danışarak kendisine has bir tedavi programı oluşturmasıdır.

Ağrı Kesicileri Susuz İçmek Doğru Mu?

Ağrı kesici ilaçlar konusunda arveles nedir sorusunun cevabını bulabilmek için inceleme yaptığınızda, aynı zamanda bu ilaçların nasıl kullanılması gerektiğini de öğrenebilirsiniz. Bu ilaçlar içlerinde kimyasal bir yapı bulundurduklarından dolayı mutlak şekilde belirtilen usul ile kullanılmalıdırlar. Bu nedenle ağrı kesicilerin vücutta istenilen etkiyi sağlanması ve fayda oluşturması için mutlaka su ile tüketilmesi ve çay, soda ya da alkollü içeceklerle tüketilmemesi doğru olacaktır.

Ağrı Kesici Yan Etkileri

Eğer, arveles gibi farklı konumda bulunan ve doktor tarafından önerilen veya şahsi tercihinize göre kullandığınız ağrı kesicileri doğru şekilde ve doğru miktarda kullanmazsanız bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Yaygın olarak görülebilen etkiler arasında kusma, baş dönmesi, ishal veya hazımsızlık oluşabilir. Yine farklı ve küçük yan etkiler arasında sinir hali, ateş yükselmesi, mide bulantısı, uyku hali veya kalp çarpıntısı görülebilir.

Ağrı Kesici İlaç İsimleri

Genellikle yapılan araştırmalarda arveles ne için kullanılır sorusunun cevabı aranırken, bu gibi antienflamatuar özellik gösteren birçok ilaç ismi ile karşılaşılmaktadır. Aşağıda farklı hastalıklarda daha etkin bir sonuç sağlamak için doktorlar tarafından önerilen veya serbest bir şekilde kullanılabilecek birçok ağrı kesici belirtilmiştir. Bu ilaçların paylaşılması gereken isimleri arasında Nurofen, Vermidon, Parol, Brufen, Endol, Etol, Majezik ve Minoset gibi örnekler gösterilebilir. Bu ilaçların bazıları antibiyotik ilaçlar ile birlikte kullanılması gereken bazıları ise sadece diş ağrıları ya da baş ağrısı için kullanılması gereken özellikler ve etkiler göstermektedir. En doğru karar için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir